BMS- Przestrzeń, która troszczy się o Ciebie.
Duże obiekty biurowe, przemysłowe, czy handlowe funkcjonują jak skomplikowane organizmy, łącząc w sobie wiele zaawansowanych technicznie elementów. Aby skutecznie nimi zarządzać, oszczędzać czas i pieniądze, warto skorzystać z systemu BMS. BMS (ang. building management system), czyli system zarządzania budynkiem. Umożliwia on sterowanie wszystkimi jego instalacjami z poziomu stacji roboczej, a nawet aplikacji mobilnej na telefonie czy tablecie. Dzięki temu najważniejsze funkcje obiektu będą zintegrowane i zwizualizowane w jednym miejscu.
Co więcej, w czasach Przemysłu 4.0, w ramach działania jednego BMS-u połączyć możemy ze sobą kilka przestrzeni – np. biurowców czy hal produkcyjnych.
Dwie najważniejsze grupy instalacji obsługiwanych przez system zarządzania, to instalacje sanitarne (np. wentylacja czy klimatyzacja) oraz elektryczne takie jak oświetlenie lub analizatory parametrów sieci energetycznej.
Możliwości jest jednak znacznie więcej – bardziej rozbudowany system umożliwia wprowadzanie konkretnych wartości dla pracy urządzeń, utrzymując tym samym określony komfort i warunki pracy. To nadal nie wszystko, bo system może także poinformować nas o konkretnych awariach lub konieczności wykonania przeglądów. Innymi słowy BMS sprawia, że budynek powinien „uczyć się” oraz dostosowywać do panujących warunków. Dzieje się tak poprzez sieć czujników wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Wspomniane czujniki zbierają informacje, na podstawie których można np. automatycznie dostosować natężenie oświetlenia czy ustawić odpowiednią temperaturę.
Wdrożenie BMS
Wdrożenie BMS daje wiele wymiernych korzyści. Dzięki niemu ustawimy wartości dla konkretnych podsystemów z jednego miejsca, bez konieczności przemieszczania się po całym obiekcie. To nie tylko wygoda, ale i wymierna oszczędność. Do zarządzania budynkiem nie będziemy potrzebowali już tylu techników jak do tej pory, dzięki czemu będziemy mogli obsługiwać więcej obiektów taką samą ilością ludzi.
Dzięki BMS-owi budynek funkcjonuje zgodnie z określonym wcześniej harmonogramem – wszystko to dzieje się samoistnie, bez ingerencji człowieka. Dodatkowo monitorowanie urządzeń pozwala na zlokalizowanie potencjalnej usterki zanim ta faktycznie wystąpi, co pozwala nam na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków. Pamiętajmy, że odpowiednio skonfigurowany BMS poinformuje nas nawet o nieprawidłowości za pomocą powiadomienia. Zasugeruje również wezwanie serwisu jeśli będzie to niezbędne.
Samo oprogramowanie spełnia funkcję analityczną. Zapewnia dane dotyczące np. zużycia poszczególnych mediów i umożliwia porównywanie ich na zasadzie obiekt-obiekt bądź biuro-biuro.
Nie trudno sobie wyobrazić, że w bliskiej przyszłości instalacje BMS będą podstawowym i obowiązkowym narzędziem w obsłudze i zarządzaniu budynkami. Szczególnie w przypadku biurowców, hoteli, centrów handlowych czy szpitali. Złożoność różnych systemów i instalacji wymaga dbałości o szczegóły oraz dobrego zorganizowania pracy. Jednocześnie pamiętajmy, że BMS to wciąż tylko narzędzie: daje ogromne możliwości, ale jego użycie musi być dobrze zaplanowane.